Talaşın Isınmadaki Önemi

Odun, tahta parçası ve bu sınıftan olan tüm maddelerin öğütülmüş haline Talaş denir. Talaş yakacaklar arasında neredeyse en kolay yakılan ve ısı derecesi güzel olan bir yakıt türüdür. Biraz tozlu olmasına karşın özel bir kovası ve sobası vardır.

Devamını oku...

Kaliteli Odun ve Odun Çeşitleri

Geçmişten bu güne ısınma hayatımızın her noktasında lüzumlu olmuştur. Isınmanın hatta ateşin temel seviyesi Odun'dur. Odun ile kış günleri ısınma işini pikniklerde yemek pişirme işini ve birçok işi yapmamıza olanak sağlar. Odunların da kendi içlerinde sınıflandırıldığı doğrudur.

Devamını oku...

Kömür Çeşitleri ve Kömürün Önemi

Kömürler çeşitli şekilde sınıflandırılabilir. Ama üç ana kömür çeşidi vardır; taş kömürü, antrasit, linyit tir. Bunların arasında en değerli olan Antrasit olandır ve %95 i karbondan oluşmaktadır. En sert kömür türü olduğu için yandığında ısıyı en fazla verir.

Devamını oku...

Kalitesiz soba ve kömür öldürüyor

Türkiye'de her yıl yüzlerce kişi, bilinçsiz soba seçimi, kalitesiz kömür kullanımı ve uygun olmayan yakma yöntemi yüzünden meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu ya hastanelik oluyor ya da hayatını kaybediyor.

Devamını oku...