Enerji Bakanı Taner Yıldız, Afşin Elbistan Havzası'nda enerji alanında hazine garantisi olmadan 10-12 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA ve Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) arasında Afşin-Elbistan bölgesinde

elektrik üretimine ilişkin iş birliğine dair ortak bildiri imzalandı. İmza törenine; Enerji Bakanı Yıldız'ın yanısıra Abu Dabi Emirliği Maliye Bakanı Hamad Al-Hurr Al-Suwaidi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, TAQA Enerji Birimi Başkanı Frank Perez de katıldı.

Taner Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Afşin-Elbistan bölgesinin 4,4 milyar ton kömür rezerviyle Türkiye'nin linyit rezervinin yaklaşık yüzde 40'ına sahip olduğunu kaydetti. Havzada toplam 8 bin 200 megavat (MW) kurulu güce sahip yeni santraller kurulabilme potansiyeli bulunduğunu anlatan Yıldız, "Kömür rezervlerinin daha etkin kullanımı için Afşin-Elbistan'da hazine garantisi olmaksızın 10-12 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Bu sayede Afşin Elbistan bölgesinde kömürden elektrik üretecek yeni bir santralle yaklaşık 1,2 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçilmiş olacak." dedi.

Abu Dabi Emirliği Maliye Bakanı Hamad Al-Hurr Al-Suwaidi de konuşmasında bu ortak bildirinin TAQA için iyi bir stratejik ortaklık olacağını vurguladı. TAQA'nın 11 ülkede çalışma gerçekleştirdiğini kaydeden Suwaidi, "Şirket 16 bin megavatlık bir enerji işletiyor. Enerji alanında ithal yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak istiyoruz. Bu anlaşma sayesinde Türkiye ve Abu Dabi arasında ilişkilerimiz daha da güçlenecek." ifadelerini kullandı.

EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, 2 büyük kömür santrali bulunan Afşin-Elbistan bölgesine yeni üniteler yapılacağını belirtirken, TAQA Enerji Birimi Başkanı Frank Perez şirketlerinin Arap bölgesinde petrol ve gaz depolama alanında çalıştığını, Türkiye ile uzun vadeli ortaklık yapmayı planladıklarını vurguladı.