Türkiye'de her yıl yüzlerce kişi, bilinçsiz soba seçimi, kalitesiz kömür kullanımı ve uygun olmayan yakma yöntemi yüzünden meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu ya hastanelik oluyor ya da hayatını kaybediyor.

 

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Recep Akdur, yaptığı açıklamada, son günlerde kalitesiz kömür kullanımındaki artış nedeniyle soba zehirlenmelerine bağlı ölümlerin arttığını belirtti.

Akdur, ''Basına yansıdığı kadarıyla son bir ayda 20'ye yakın kişi soba zehirlenmelerinden öldü. Yaklaşık 100 kişi de hastaneye kaldırıldı. Bu sayı giderek artıyor. Oysaki bu zehirlenmeler basit tedbirlerle önlenebilinir'' dedi.

Sobaların yanlış yakılması, bacanın çekmemesi, kalitesiz kömür kullanılması nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmesiyle karşılaşıldığını ifade eden Akdur, özellikle kalitesiz kömürlerin bu ölümleri daha da artırdığını söyledi.

Kalitesiz kömürleri tam yanmaması sonucunda oluşan karbonmonoksit gaz nedeniyle zehirlenmelerin yaşandığına dikkati çeken Akdur, soba zehirlenmelerine bağlı ölümleri önlemenin aslında kolay olduğunu ve bedelinin bir torba kömür fiyatında olan karbonmonoksit detektörü kullanmaktan geçtiğini kaydetti.

Akdur, ''Kömür kullanan vatandaşlar ya da kömür dağıtan kuruluşlar bu ölümleri kolayca önleyebilir. Bir detektörün fiyatı 20-30 liradan başlıyor. Eğer kuruluşlar yurttaşlara bir torba az kömür verip onun yerine karbonmonoksit detektörü verse kimse ölmeyecek'' diye konuştu.

''Ilıman havalarda soba yakılmamalı''

Akdur, fırtınalı havalarda, kömür sobalarının kullanılmaması ve bacaların mutlaka temizletilmesi gerektiğini dile getirerek, özellikle lodos esen gecenin sabahında, hastanelere çok sayıda karbonmonoksit zehirlenmesi vakası geldiğini söyledi.

Soba zehirlenmelerinin dışarının havasının evin içindeki havadan daha sıcak olduğu zaman, yani aslında havanın daha ılıman olduğu günlerde meydana geldiğini bildiren Akdur, evde gaz detektörü yok ise en pratik çözümün mümkün olduğunca böyle havalarda soba yakmamak olduğunu anlattı.

Lodos estiği günlerde de lodos rüzgarının sıcak olması nedeniyle dışarıdaki havanın ev içindeki havaya göre daha soğuk olduğunu ve bacaların iyi çekmediğini söyleyen Akdur, böyle günlerde de ya detektör kullanmak ya da soba yakmamak gerektiğini belirtti.